lördag 28 maj 2011

Bukowskis Auktioner, Åter till Hallwylska Museet

Ardmore Ceramics, Hallwylska Museet, Stockholm
Ardmore - Nutida Keramik från Sydafrika

Den excentriska grevinnan Wilhelmina von Hallwyl var en mycket viktig kund hos Bukowskis i början av förra seklet. Till sitt spektakulära hem på Hamngatan hittade hon många passande föremål att förverkliga sin dröm. Därför är det glädjande att vi nu återigen har nöjet att samarbeta med Hallwylska museet. Den Sydafrikanske keramikateljén Ardmore visar upp några av sina finaste objekt med ursprung i zulu-kulturen. Föremålen auktioneras ut av Bukowskis Tom Österman på Hallwylska museet. Intäkterna går oavkortat till Ardmore Excellence Fund och deras arbete mot HIV och AIDS.

Auktionshuset Metropol, Tavlan visade sig vara värd miljoner

Ivan Konstantinovich Aivazovsky Russia 1817-1900.
The Battle of Bomarsund. Uppsala Auktionskammare
Internationella kvaliteten 14 Juni 2011
Pressmeddelande Auktionshuset Metropol

Tidigare i våras lämnade en äldre man från Stockholm in ett parti varor till försäljning på Metropol Auktioner.Tillsammans med föremålen följde en handskriven lapp med instruktioner om att ”sälj det ni kan och skänk resten till Röda Korset”.Bland föremålen fanns en tavla som nu bjuds ut för mellan fem och tio miljoner.

Bland alla föremål fanns en stor oljemålning föreställandes ett sjöslag. Tavlan som hans fru ärvt hade hängt på väggen i över 30 år.

– Vi bedömde att det här kunde röra sig om en mycket värdefull tavla och ett arbete med äkthetsverifiering och så vidare började, berättar Lars Åhlander, VD för Metropol Auktioner.

Holmängens auktioner, Tisdags auktion Tisdag 31 Maj

AUKTION: 20110531 Auktionstart: kl. 18.00. Visning: kl. 17:00. Nätbud mottages senast 2 tim före auktion.

Pantbanken Umeå, Pantauktion Tisdag 31 maj

Vi öppnar en ny auktion varje onsdag kl. 10:00, med undantag för semesteruppehåll. Auktionerna stänger tisdagar kl. 14:00.

Kaplans Auktioner, Pantauktion Tisdag 31 Maj

Pantauktion Tisdag 31 Maj Sefina Svensk Pantbelåning AB. Realtidsauktion.

Toveks Auktioner, Nätauktion Byggmaterial 31 Maj

NÄTAUKTION www.tovek.se BYGGMATERIAL. Byggmaterial såsom dörrar, fönster, utställningsköks, m.m., försäljes genom nätauktion på www.tovek.se med avslut tisdagen den 31maj från kl.10.00.

Toveks Auktioner, Nätauktion sågverksmaskiner 31 Maj

NÄTAUKTION www.tovek.se SÅGVERKPå uppdrag av Wahlträ försäljes alla sågverksmaskiner på grund av verksamhetens upphörande och allt försäljes genom nätauktion på www.tovek.se med avslut tisdagen den 31 maj från kl.09.00.

fredag 27 maj 2011

Arvika Auktionsverk, Auktion Söndag 29 Maj

Nästa auktion Söndag 29 Maj Kl. 12.00, Kvarnen i Sulvik.

Roberts Auktioner, Auktion Måndag 30 Maj

Auktion i Kungsör 30/5 Ekuddsvägen 2A,  Kl. 17.00. Förhandsvisning: Fr. 10.00. Välkomna till en trevlig auktion i Kungsör önskar Robert och Marie.

Stockholms Auktionsverk Klassiska dag 4, Noshörningshorn från 1600-talet sålt för 2.8 miljoner kr!

Pressmeddelande Stockholms Auktionsverk

Nr 3480
Diverse
Klassiska auktionens sista dag bjöd på en hel del överraskningar. På diverseavdelningen ropades ett bordsur i form av en jordglob upp från 20.000 kr till 320.000 kr (nr 3302). Detta intressanta objekt från det 1800-talets Osmanska rike lockade budgivare från hela världen. En ushepti (votivfigur från Egypten) från 21:a dynastien, dvs 1000-talet före Kristus överraskade publiken med att klubbas för 150.000 kr (nr 3361, utrop 6-8.000 kr). Den vackra färgen och den fina kvaliteten är förklaringen till det stora internationella intresset och det höga slutpriset.

Orientaliskt konsthantverk & keramik
Många höga prisnoteringar uppnåddes på ovanstående avdelning. Intresset för orientaliskt konsthantverk och keramik är idag mycket stort och köpare från hela världen fanns med under auktionen både i salen och per telefon. En bägare i noshörningshorn, tillverkad i Kina under Kangxi (1662-1722), hade redan tidigt under visningen tilldragit sig ett mycket stort intresse. Det intrikata hantverket med skuren och genombruten reliefdekor av berglandskap, pinjeträd och figurer visade sig vara ett hett eftertraktat objekt och budgivningen slutade på 2.8 miljoner kr,  vilket blev auktionens sjätte miljonnotering (nr 3405, utrop 400-500.000 kr). En målning på siden av okänd konstnär, också från Kina, föreställande tvättandet av den vita elefanten klubbades för 340.000 kr (nr 3408, utrop 30-35.000 kr). Fyra stycken tallrikar i porslin med Youngzhens märke och dekor i famille rose ropades upp från utropet 20.000 kr till 650.000 kr (nr 3449) och med detta goda resultat avslutades vårens Klassiska auktion!

Stockholms Auktionsverk Klassiska dag 3, Silver, smycken och preciosa

Nr 2822 Vinterpokalen

Intresset för silvret har återigen ökat och salen var full när auktionen öppnade idag. En mycket stilig bägare från 1689 av Johan Nützel, Ulrika Eleonoras hovguldsmed, klubbades nästan först denna dag för 120.000 kr (nr 2811, utrop 100-120.000 kr). Den pampiga "Vinterpokalen" av CG Hallberg från 1906 ropades upp till 75.000 kr (nr 2822, utrop 50-60.000 kr). Ett par mycket vackra gustavianska ljusstakar av Arvid Floberg klubbades en liten stund senare för 130.000 kr (nr 2878, utrop 125-150.000 kr).
På smyckeavdelningen kan särskilt nämnas ett par örhängen i vitguld med blå safirer av WA Bolin som snabbt ropades upp från 8.000 kr till 65.000 kr (nr 2924) . Ett armband i guld och med safirer och briljanter klubbades efter en lång budgivning för 125.000 kr (nr 2943, utrop 40-50.000 kr) . Två unika privatsamlingar satte denna säsong särskild krydda på smyckeavdelningen och relativt få föremål försvann i rånet som begicks under visningen. Jan Westas och Hol John Larssons samlingar representerades på denna auktion av antika smycken, gulddosor och fickur. Högst blev priset här för ett Breguet repeterur från tidigt 1800-tal som klubbades för 240.000 kr (nr 3137, utrop 200-250.000 kr)

Pantbanken Vänersborg, Pantauktion Måndag 30Maj

Nästa auktion 30 Maj 2011. Visning från 16.00. Auktionsstart 18.00

Auktionshuset Metropol, Veckoauktion Måndag 30 Maj

Veckoauktion den 30 maj 2011. Varje fredag, lördag, söndag och måndag är det visning på Metropol mellan kl 11.00 - 16.00. Klubb- och e-auktion varje måndag med start kl 16.00.

Auktionshuset Metropol, Temaauktion 'Trädgård' Måndag 30 Maj

30 maj 2011
Tema Trädgård

Till detta tema har vi samlat vackra ting, så som urnor och soffor, från bland annat Näfveqvarn.

Stockholms Auktionsverk, Stads 30-31 Maj

Nästa auktion
30-31 maj

Visning 27-29 maj
Välkommen på visning!
Nu till helgen är det så dags för säsongens näst sista visning på Stadsauktion i Frihamnen. Visningen är fylld med föremål som måste säljas före sommaren. Vi kan erbjuda inredningsdetaljer för såväl det lilla hemmet som det stora eller varför inte för sommarstället. Moderna och klassiska föremål blandas med kuriosa.

VISNING
fredag 27 maj-söndag 29 maj kl 11-16

AUKTION
måndag 30 maj-tisdag 31 maj kl 12

PN-Trading, Konkursauktioner/avvecklingsauktioner med avslut Måndag 30 Maj

Konkurs/avvecklingsauktioner med avslut Måndag 30 Maj:

NETBIL - bilauktioner på nätet varje dag. Auktionerna avslutas varje vecka Måndag-Onsdag.

torsdag 26 maj 2011

Uppsala Auktionskammare, Visning och Online katalog inför vårens Internationella Kvalitetsauktion

FÖRHANDSVISNING
PÅGÅR I STOCKHOLM

Välkommen till Uppsala Auktionskammares
förhandsvisning i Stockholm. Utvalda föremål
ur vårens Internationella Kvalitetsauktion visas:

Torsdag 26 maj kl. 10-18
Fredag 27 maj kl. 10-18
Lördag 28 maj kl. 11-18
Söndag 29 maj kl. 11-18

c/o Strandgalleriet
Strandvägen 5B, Stockholm

Varmt välkommen!

ONLINEKATALOGEN
ÄR NU PUBLICERAD

Auktion: 14 - 17 juni 2011

Onlinekatalogen för vårens Internationella Kvalitetsauktion är nu publicerad.

Auktionen, som är den mest omfattande i företagets historia med över 1700 objekt, bjuder på många intressanta konstföremål. Auktionen innehåller högklassig äldre och modern konst, design samt antikviteter.

Se onlinekatalog »

Se försäljningsordning »

Bukowskis Auktioner, Guldålderns stora namn har kvar sin lyskraft

Pressmeddelande från Bukowskis

Under den första dagen av Bukowskis Internationella vårauktion låg tyngdpunkten på finländsk
kvalitetskonst.

Albert Edelfelts magnifika oljemålning med anknytning till kejsar Alexander III Från Köpenhamns redd I (1890) klubbades i dag på Bukowskis för 200 000 € och blev därmed dagens klart lysande stjärna, följd av bl.a. Akseli Gallen-Kallelas livfulla vinterbild Skridskoåkare vid Kalelas strand (1896) som klubbades för 112 000 €.

Stockholms Auktionsverk, Res till konstens Madrid med Antikskolan! 3-6 oktober 2011

Res till konstens Madrid med Antikskolan!
3-6 oktober

Madrids position som konststad i världsklass är oomstridd. Här finns tre legendariska museer som utgör den ”gyllene triangeln av konst”: El Prado, Museo Reina Sofía och Museo Thyssen-Bornemisza.

Netauktion.se, Nätauktion konkurs och avvecklingsauktioner Söndag 29 Maj

Netauktion.se nätauktioner, konkurs och avvecklingsauktioner Söndag 29 Maj från 18:00.

Banksy på Lauritz.com, Banksy-auktionen stoppad

Artikel från SVT/Kulturnyheterna

"Rat with headphones" tillskrevs Banksy och värderades till
120 000 kronor. Pest control avfärdade verket som falskt.
Foto: Scanpix
I går kunde Kulturnyheterna berätta att Banksys kontrolltjänst Pest control avfärdat det Banksy-verk som just nu säljs på Nordens största graffitiauktion som falskt. I dag har auktionsfirman Lauritz stoppat budgivningen på verket
När auktionen som rör gatukonst "And Chaos Came" drog igång hamnade Banksy ofrånkomligen i fokus. Auktionsfirman Lauritz utannonserade att verket "Rat with headphones" skulle säljas - utropspriset sattes tills 120.000 kronor.

Stockholms Auktionsverk Klassiska dag 2, Fem miljonnoteringar dagen då konsten såldes

Kärleksnymf av Anders Zorn klubbades för 7 miljoner kr och ett nytt rekord för ett verk av Axel Törneman blev det då Nattcafé från 1905 klubbades för 2.7 miljoner kr.

Svenskt och utländskt måleri och skulptur
Nr 2405 Anders Zorn
Anders Zorn har varit ett mycket hett namn det senaste året. Stockholms Auktionsverks rekordpris på 26 miljoner kr för Sommarnöje förra våren och utställningen  i Mora och på Waldemarsudde under sommaren och vintern har bidragit till ett enormt intresse för denne enastående konstnär.
Under visningen av Klassiska var naturligtvis Zorns akvarell Kärleksnymf en av de främsta attraktionerna. Denna målning är en av Zorns största akvareller, hans första nakenstudie i helformat och unik i hans produktion. Slutpriset för denna målning landade på 7 miljoner kr, något under utropet (nr 2405). Detta är det fjärde högsta priset för en akvarell av Zorn såld på auktion.
Nattcafé av Axel Törneman är ett banbrytande konstverk förebådande modernismen, målat i Paris 1905. Det klubbades för 2.7 miljoner kr vilket blev ett nytt rekord för konstnären. (nr 2373, utrop 2.5-3 miljoner kr).
Carl Fredrik Hills Forêt de Fontainbleau, en oljemålning utförd i Montigny 1875, klubbades för 3.9 miljoner kr (nr 2450, utrop 4-5 miljoner kr) och Carl Larssons detaljrika akvarell Brita i förmaket för 1.3 miljoner kr (nr 2353, utrop 1.5-2 miljoner kr).
På avdelningen utländskt måleri blev det en lång budgivning då Albert Edelfelts ljuvliga fransyska porträtt kom upp på staffliet och klubban föll slutligen vid 2.9 miljoner kr (nr 2664, utrop 1.5-2 miljoner kr).

Stockholms Auktionsverk Klassiska dag 1, Rokoko i ropet igen!

Möbler och konsthantverk
Nr 2046 Georg Haupt

Möbler och konsthantverk i svensk rokoko av hög och god kvalitet når ånyo höga priser efter att under en tid inte riktigt uppskattats av publiken.
Tex kan nämnas ett mästerstyckeskåp i ypperlig kvalitet av Andreas Fogel som klubbades för 150.000 kr (nr 2003, utrop 150-200.000 kr) samt en mycket nätt liten rokokobyrå signerad Christian Linning och med intressant proveniens som ropades upp från utropet 60.000 kr till 120.000 kr (nr 2051). Ett par mycket fina armlänstolar från samma epok klubbades för 58.000 kr (nr 2098, utrop 25-30.000 kr).

Den eleganta sekretären av mästaren Georg Haupts hand ropades in för 725.000 kr (nr 2046, utrop 600-800.000 kr). En uppsättning gustavianska stolar signerade Melchior Lundberg klubbades efter en lång budgivning för 240.000 kr (nr 2101, utrop 100-120.000 kr). Nästan fem gånger utropet, 195.000 kr, blev slutpriset för ett rikt dekorerat gustavianskt golvur signerat Petter Ernst (nr 2160, utrop 40-50.000 kr).

Dalarnas Auktionsbyrå, Stadsauktion Söndag 29 Maj.

Kommande auktion. Stadsauktion Söndag den 29 maj.Med start kl.12.00. Visning: Lördag kl.11-14.00, Söndag kl.10-12.00.

Auktionsbyrån Effecta, Stadsauktion Söndag 29 Maj

Nästan varje söndag året runt anordnar vi stadsauktioner. Nästa Stadsauktion: 2011-05-29

Marias auktionsslag, Auktion Söndag 29 Maj

Auktion i auktionshallen söndag den 29/5-11 kl.11.00 visning från kl.10.00

Kaplans Auktioner, Kaplans klockauktion når nya toppnoteringar

Helgens Klockkvalitét, auktionen för finare klockor och samlarur hos Kaplans Auktioner, nådde ett nytt rekord. Auktionens slutsumma landade på dryga 2 650 000 kronor. Det var full uppslutning på auktionsdagen och ett stort antal utländska klockintressenter deltog i budgivningen via telefon men många fanns även med på plats i auktionssalen på Biblioteksgatan i Stockholm.

Då den unika Rolex Sea-Dweller prototypen ropades ut, som nummer 86, med ett startbud på 300 000 kronor gick det formligen att ta på spänningen i auktionssalen. Den ovanliga klockan sägs endast ha tillverkats i 30 exemplar varav endast ett fåtal finns kvar i dag och den har väckt stor uppmärksamhet i klocksamlarkretsar.

Auktionshuset i Solna, Stadsauktion Söndag 29 Maj

Nästa auktion: Söndag 29 maj

Visning: Fre 11-16, Lör 11-15, Sön 11-13
Nu är katalogen öppen för budgivning.
Följ uppbyggnaden av ännu en auktion
då nya objekt tillkommer varje dag!

Västra Auktionsverket, Kvalitetsauktion Söndag 29 Maj

Nästa auktion: KVALITETSAUKTION 29 maj kl. 12.00.

Helsingborgs auktionsverk, Kvalitetsauktion Söndag 29 Maj

Fotografiskt tryck, troligen platina tryck, Jan Bengtsson -93
foto Helsingborgs Auktionsverk
Nästa auktion
Söndag 29 maj kl 13.00

Visning Kvalitetsauktion
Vecka 21

Lördag 21/5 11.00-15.00
Söndag 22/5 11.00-15.00
Måndag 23/5 11.00-17.00
Tisdag 24/5 11.00-17.00
Onsdag 25/5 11.00-17.00
Torsdag 26/5 11.00-17.00
Fredag 27/5 11.00-17.00
Lördag 28/5 11.00-15.00
Söndag 29/5 11.00-13.00

Lindes Auktionstjänst, Gårdsauktion Söndag 29 Maj

GÅRDSAUKTION SÖNDAG 29 MAJ

onsdag 25 maj 2011

Ö-viks Auktionsverk, auktion Söndag 29 Maj

 Söndagsauktion 29 maj kl 1100 Rönnholm Nordmaling

Göteborgs Auktionsverk, Prisrekord på Göteborgs Auktionsverk

Agda Österberg (1891-1997), Tre Bäckar, Varnhem
klubbades för 150 000SEK

Vid vårens kvalitetsauktion måndagen 23 maj resulterade en intensiv budgivning i ett prisrekord för texilkonstnärinnan Agda Österberg (1891-1997), Tre Bäckar, Varnhem. En röllakansmattan från 1950-talet klubbades till slut för 150 000 SEK vilket är den hittills högsta auktionsnoteringen för Österbergs alster. På senare tid har den största marknaden för Agda Österbergs textilkonst funnits i USA och även i detta fall bidrog amerikanska intressenter till det höga slutpriset.
Under auktionen uppnåddes flertalet höga noteringar - två romerska marmorskulpturer som rönt stor uppmärksamhet innan auktionen såldes för 520 000 SEK respektive 330 000 SEK och bland utropen på avdelningen Modern konst var det särskilt göteborgskoloristen Karin Parrows målningar som nådde överraskande höga priser. En färgvibrerande strandbild med folkvimmel klubbades för 66 000 SEK.

Norrbottens Antik, Auktion Söndag 29 Maj

BRA AUKTION ÅSKOGEN, sön 29/5 kl 12 visn 11

Gullrisets Auktionshus, Auktion Söndag 29 Maj

Missan inte Auktion den 29:e Maj.. Hallen fylls med Nya och nästan nya möbler från möbellager.. blandat med antikt och quriosa.. smått o gott.. figuriner och keramik på hög nivå.. konst.. mer..mer..mer

Banksy på Lauritz.com, "Det är ingen Banksy - den är falsk"

Detta verk som tillskrivs Banksy auktioneras
i skrivandets stund ut av auktionsfirman Lauritz. Foto Scanpix
Förfalskad grafik är inte ovanligt på auktioner nuförtiden. Scotland Yards special avdelning för konst- förfalskningar uppskattar att så mycket som 40-50% av verk från populära och dyra konstnärer kan vara förfalskningar. Speciellt populärt för konstförfalskarna är moderna och nutida konstverk. Just nu uppmärksammas detta verk av Gatukonst ikonen Banksy som finns på auktion hos Lauritz.com i Stockholm.

Just nu kan man buda på Banksy-verket "Rat with headphones" på Nordens största graffitiauktion i Sverige. Utropspriset är 120 000 kronor och högsta budet är i skrivandets stund 64 000 kronor. Nu säger Banksys egen kontrolltjänst att verket är falskt.

Norrtälje Konsthall, Gamla verk går under klubban

Konst til salu. På fredag kväll auktionerar Daniel Werkmäster
ut verk från konsthallens gömmor.Foto Norrtälje Tidning.
Konsthallen bjuder in till auktion på fredag kväll. Då går ett 30-tal verk under klubban.

– Gemensamt för dem är att de stått och samlat damm, säger konsthallens chef Daniel Werkmäster. Kommunen har cirka 3000 konstverk i sin ägo. Målningar, skulpturer, grafik och textil som smyckar offentliga miljöer runt om i kommunen. Mycket är utplacerat, men det finns också verk som har blivit stående på konsthallen, som ansvarar för kommunens konst. Nu har konsthallen gallrat i sina gömmor och låter ett 30-tal verk gå på auktion.

– Det är konst som är svårplacerad, sånt som inte har kunnat hängas upp, säger Daniel Werkmäster.

Bland verken finns ett strandmotiv med en brygga, ett alplandskap av Claes Folcker, en vy från Stadsgårdskajen signerad Gustav Alexandersson och Berndt Wennströms Tidningsläsaren.

Dyrgripens handelshus, Auktion Söndag 29 Maj

Kommande klubbauktion 2011-05-29. Auktion Valbo Söndag kl.12.00. Visning: Fredag 27/5 kl.16-19.00, Söndag 29/5 kl.10-12.00.

Auktionshuset i Linghem, Auktion Söndag 29 Maj

Nästa auktion förrättas Söndagen den 29/5 kl. 10.oo (OBS TIDEN) - visning fredag 09.oo - 17.oo och söndag från kl.09.oo, varvid flera spännande hem kommer att klubbas.

Halmstads Auktionskammare, Månadsauktion Söndag 29 Maj

Auktion på söndag med start klockan 10.00.

Visning på Verkstadsgatan i Halmstad på torsdag och fredag klockan 13.00-19.00 samt på lördag klockan 10.00-14.00.
Auktionsdagen öppnar vi klockan 9.00.

Visning på webben har startat.

tisdag 24 maj 2011

Eskilstuna Auktionsverk, Stadsauktion Lördag 28 Maj

Auktion Lörd 28 Maj. Auktion: Lördagar Kl 10.00. Visning: Fredagar Kl 9.00-10.00 även en timme innan auktion.

Brolins Auktionskammare, Torsdagskvälls-auktion Torsdag 26 Maj

TORSDAGSKVÄLLS-AUKTION  Hålles Torsdagen den 26/5 kl. 16.30 å Auktionskammaren, Anneforsvägen 8, Bollnäs varvid försäljes lösöre från Bollnäs o Arbrå-hem såsom:

Stockholms Auktionsverk, Unika årgångar och brett utbud på sommarens dryckesauktioner 31 Maj & 7 Juni

Nr 4072 Château d´Yquem 1899
Sommarens dryckesauktioner domineras av unika årgångar, flera från 1800-talets slut, men också ett brett utbud. Systembolagets dryckesauktioner, som görs i samarbete med Stockholms Auktionsverk, går av stapeln den 31 maj och den 7 juni.

1.246 poster kommer att gå under klubban till ett uppskattat värde mellan 7,7 och 9,2 miljoner kronor, det högsta sedan auktionerna började för 7 år sedan.

– I år är det ett mer digert utbud och en bredare dimension än någonsin tidigare, säger Sören Nylund, värderingsansvarig på Systembolaget. Här finns möjligheter att hitta något unikt vare sig man söker fullt utvecklade viner på sin mognadstopp eller är intresserad av yngre viner för lagring.

– Det känns väldigt spännande och speciellt att kunna erbjuda flera drycker från 1800-talet, fortsätter Sören Nylund. Till exempel har vi Château d’Yquem från 1899, konjak från 1870-talet före vinlustiden, men jag vill också nämna en Château Lafite på magnum från 1961.

Göteborgs Auktionsverk, Realtids auktion Torsdag 26 Maj

Nästa auktion: Realtidsauktion på torsdag. Klubbas online Klubbas online på torsdag 18:00.

Kaplans Auktioner, Klassiska Lördag 28 Maj

Klassiska Lördag 28 maj

Smycken/Silver/Ädelstenar KlubbAuktion

Auktionsstart: 2011-05-28 13:00

Visning startar: 2011-05-27 10:00

Klubbas i Stockholm, uthämtning Biblioteksgatan 5

Ingelmark antik & design, Månadsauktion Lördag 28 maj

Viggo Boesen - Fåtölj alm. 1940-tal.
Utrop 10000 kronor.
Säljs på auktion den 28 maj kl 12.

Månadsauktion

Lördagen den 28 maj kl 12

Visning fredagen den 27 maj kl 13-18 samt auktionsdagen kl 9-12.

Bernt Nilsson Auktioner, Gårdsauktion Lördag 21 Maj

GÅRDSAUKTION LÖRDAG 28/5 Kl. 11.00. Visning auktionsdagen från 09.00. ÖSTANÅS (5 km söder Sunne på östra sidan Fryken)

Helsingborgs Pantaktiebolag, Pantauktion Lördag 28 Maj

Nästa auktion: 2011-05-28. Visning: 2011-05-27 mellan 12-15 på Nedre Långvinkelsgatan 26.

Mäss-Card, Antik & Samlarmässa i Årjäng Lördag 28 Maj

Nästa arrangemang: Antik & Samlarmässa, Travbanan Årjäng. Lördag 28/5 Kl 10.00-16.00. OBS! Endast 1 dag.

Bukowskis Market, Tema Auktion

Just nu på Bukowskis market,Tema: Carl Kylberg

Mer information: www.bukowskismarket.com

Källa: Bukowskis Market

Nyckelord: Bukowskis Market,temaauktion,maj,2011,kylberg

måndag 23 maj 2011

Rävlanda Auktioner, Auktion Torsdag 26 Maj

Nästa auktion torsdag 26 maj kl 18.00 med visning fr 17.00. Då försäljer vi ett dödsbo fr. Torestorp och Göteborg mfl. varav nämnes :

Kungsbackamässan, Antik & Kuriosa, Konst- Design & Hantverksmässa 27 - 29 Maj

Antik & Kuriosa, Konst- Design & Hantverksmässa

27 - 29 maj 2011

Tid och plats

Mässan arrangeras fredag 27 maj till söndag
29 maj i två ishallar, Kungsbacka Sportcenter.

Öppettider

Fredag: 12.00 - 14.00 Förhandsvisning
Fredag: 14.00 - 19.00 Allmänheten
Lördag: 10.00 - 18.00 Allmänheten
Söndag: 10.00 - 15.00 Allmänheten

Netauktion.se, Nätauktion konkurs och avvecklingsauktioner Torsdag 26 Maj

Netauktion.se nätauktioner, konkurs och avvecklingsauktioner Torsdag 26 Maj från 18:00.

Auktionshallen i Horla, Auktion Torsdag 26 Maj

AUKTION TORSDAG 26 MAJ KL 18.00, VISNING FRÅN KL 16.00.

Kils Auktioner, Auktion Torsdag 26 Maj

Auktion Torsdagen den 26/5 Kl.17.00 i Fd Fortums Lokaler Skived. Visning från kl. 16.00. Slagavgift 10 kr, Kontantauktion. Då utauktioneras inlämnat lösöre samt delar av ett hem från Grums

Auktionshuset Motala, Auktion Torsdag 26 Maj

NÄSTA AUKTION: Sommarauktion Torsdagen den 26 maj kl.17.00. VISNING: Onsdagen den 25 maj,16-18.00 samt 2 tim innan start. VÄLKOMNA!

Hallands Auktionsverk, Månadsauktion Torsdag 26 Maj

Nästa auktion: Tors 26/5 kl 16:00, Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad.

Växjö Auktionskammare, Auktion Torsdag 26 Maj

Aktuell Auktion: Torsdag 26 Maj 14.00.

Visning: onsdag 25 maj 16.00 –18.30 och auktionsdagen 12.00 –14.00.

Kaplans Auktioner, Auktion Lilla smycken Torsdag 26 maj

Enklare Smycken/Silver/Ädelstenar.Realtidsauktion Auktionsstart: 2011-05-26 13:00 Visning startar: 2011-05-25 10:00

Göteborgs pantbank, Pantauktion Torsdag 26 Maj

Om säkerheten har förfallit säljs den via offentlig Pantauktion. Pantauktion hålls av Pantauktioner Mölndal AB, som idag säljer genom en av de mest professionella och etablerade Auktions-sajterna på internet; Tradera.

Nästa Pantauktion är för Göteborgs Pantbank AB;
19 Maj kl. 08:30 - 26 Maj

PS.nu, Konkurser och varupartier Torsdag 26 Maj

Online auktion över flertalet konkurser och varupartier avslutas 2011-05-26 från kl.10.00.

Formsagor, Ny bok av Petter Eklund

Carlsson Bokförlag

Pressmeddelande

Ny bok: Formsagor

Under 1900-talet blev vi föremålsmänniskor på allvar. Västvärlden svämmade över av prylar som skapades längs de rörliga gränserna mellan fint och fult. 1900-talet var också konstindustrins era, då fabriker ympades med konstnärer. Friktionen mellan konstnärlig vilja och försäljning, mellan smak och krass ekonomi präglade arbetet med porslinsschlagers, klassiker och floppar. Vad längtade tiden efter och hur blev denna längtan till produkter? Varför slog vissa saker igenom, medan andra försvann?

I 30 texter berättar skribenten Petter Eklund om konstnärer och formgivare, vissa kända, andra bortglömda, som alla arbetat i den svenska konstindustrin. Här finns berättelserna bakom både keramikklassiker såsom Zerbra, Berså och Farstagodset och mer prosaiska prylar som citruspressen Duett och glasspaketet Big Pack. Tonvikten ligger på keramik från Gustavsberg och Rörstrand.

Petter Eklund arbetar som curator och är författare till bland annat en bok om Carl Harry Stålhane. Han har även skrivit för Dagens Nyheter, Antik & Auktion och andra tidskrifter.

söndag 22 maj 2011

Auktionshuset i Örebro, Kvällsauktion Onsdag 25 Maj

Nästa auktion: Kvällsauktion Onsdagen den 25:e Maj kl. 18:00

Mer information: www.auktion-orebro.se

Hitta: Karta/vägbeskrivning

Källa: Auktionshuset i Örebro

Nylanders Auktioner, Auktion Onsdag 25 Maj

Auktion i Hillareds Auktionshus Onsdag 25/5 kl. 18.00. Då vi låter försälja hem från Örby samt hem från Göteborg bl.a.:

Auktionsfirman Leif Landberg & Co, Auktion Onsdag 25 Maj

Nästa auktion på Auktionsfirman Leif Landberg & Co, Onsdag 25 Maj kl.17.00 i Auktionshallen - Mellerud. På auktionen försäljs för bl.a JO-JO:s Home i konkurs, Trollhättan.

Mälardalens Auktioner, Auktion, Auktion Onsdag 25 Maj

Kommande Auktion: LösöresAuktion. Tid: Onsdag 25/5 kl. 12. Plats: Auktionshallen Järvastaden(gamla överskottsområdet).

Stockholms Auktionsverk, Vårens klassiska auktion 24-27 Maj

Nr 2373 Axel Törneman
Nattcafé
24-27 maj Klassiska
Katalog

Välkommen på visning av Klassiska - auktionen med konst och antikviteter av högsta kvalitet.
Läs mer om auktionen
Se inslaget på www.abcnytt.se

Visning
17-23 maj
tis-fre kl 11-18
lör-sön kl 11-16
Extraöppet! mån kl 11-14

Auktion
24-27 maj

Mer information på: www.auktionsverket.se Alla uppdateringar: Stockholms Auktionsverk
Hitta auktionen: Karta/vägbeskrivning Informations källa: Stockholms Auktionsverk

Nyckelord: Stockholms Auktionsverk,klassiska auktion,kvalitetsauktion,maj,2011

Kronofogden Stockholm, Försäljning av lös egendom - Stockholm

Exekutiv auktion kommer att hållas onsdag den 25 maj, klockan 17.00 på Bällstabro värdshus, Esplanaden 3 D i Sundbyberg samt Artillerigatan 11 i Visby.

Trestad Auktionsverk, Premiär för onlineauktion 25-29 maj

Den 25 maj har vi premiär för våra onlineauktioner. Vi kommer att sälja 100 objekt varje kväll onsdag t.o.m söndag med start kl.19.30. Utropen sker med två minuters mellanrum, i övrigt se auktionsvillkoren.

Se auktionsprogram för visningstider.

Bukowskis, Zorn, Liljefors och Georg Haupt – Gott om guldkorn i vårens Klassiska

Tre magnifika Zorn-målningar, ett unikt porträtt av Bruno Liljefors och ett landskap av Edvard Munch bör inte ta uppmärksamheten från det faktum att samtliga avdelningar i kommande Klassiska auktion uppvisar ett överraskande stort antal toppnummer.

Möbelsidan stoltserar med praktmöbler av Georg Haupt och Gottlieb Iwersson. Dessutom klubbas en privatsamling orientalisk keramik av högsta kvalitet. Tendensen för närvarande är tydlig: Att lämna in objekt av hög kvalitet för auktion är populärt just nu. Orsaken torde vara de goda tiderna och att senaste säsongers framgångsrika auktioner.