lördag 9 juli 2011

Smågårde Auktioner, Auktion Söndag 10 Juli

Nästa auktion: Stor SOMMARAUKTION vid auktionshallen i Tofta. Söndag 10e kl 11.00. Vi har flyttat upp allt lösöre från en gammal gård i Näs Sockan på södra Gotland. Mängder med spännande gods. Betala gärna med kort. Inga köpavgifter.

fredag 8 juli 2011

Nationalmuseum i Stockholm, Pressmeddelande; Glad sommar önskar vi på Nationalmuseum!

Glad sommar önskar vi på Nationalmuseum!

Mycket att se och göra på museet
Vi på Nationalmuseum önskar dig en riktigt skön sommar med sol och långa, lediga dagar. Kanske får du lust att spendera en eller ett par av dem hos oss? I sommar finns det extra mycket att upptäcka för både stora och små. Välkommen!

Hus & Hem Retro, nytt magasin som guidar bland loppisfynd och desigklassiker!

Vi guidar dig bland loppisfynd och designklassiker!

Älskar du Stig Lindbergs serviser, fladdermusstolar, String-hyllor och poppiga plåtbrickor från 60-talet? Då har vi gjort Hus & Hem Retro just för dig.

I första numret bjuder vi på 465 adresser till sommarloppisar över hela Sverige. Vi har kollat in kaffekopparna i retrostil och jämför de nyproducerade med originalen från 50-talet. Vi har letat upp de snyggaste designerpinnstolarna och berättar hur mycket du ska betala för dem. Vi har listat alla Ikeas taklampor från 70-talet och hittat de okända formgivarna bakom några av dem. Dessutom besöker vi två hem, ett fyllt med loppisfynd, och ett inrett med designikoner.

Hus & Hem Retro finns i butik från den 28 juni, men du kan också beställa tidningen här.

måndag 4 juli 2011

Alf Ek Auktioner, Auktion Torsdag 7 Juli

AUKTION TORSDAG 7 juli kl 16.00 Visning tisd, onsd kl 16-19, torsd fr 15 Då säljs engelsk schäslong/kanapé, fållbänk, chiffonjé, g byråar, skänk, matgrupper bl a Axet, gjutjärnssoffa, sittgrupp björk, möbler i stil bla soffgrupper, bord o 6 stolar. engelskt golvur o kyrkbänk, arkivskåp m hylla, ny trädgårdsmöbel (ej uppackad), fl byråar marmor bla buk o gust stil, Gemlastolar x4 mfl bra möbler. Mkt tavlor bla st dekorativa, litografier, japanska träsnitt mm. Äkta mattor, kristallkronor, takfotogenlampor, lampor retro, leksaker bl a Steiff, emaljerat, plåtburkar, fickur, kobra o mkt bra partier småsaker. Glas, porslin o keramik bl a Lisa Larsson x3, Hummel/Goebel x 20, Tillinge, blå/vita o andra krus, serviser bl a Hackefors, urnor. Ny gasolgrill, hirschfängare o blankvapen, Mobil oljetråg, frysskåp, cyklar m.m m.m OBS!!!! BÅT Jofa m TK-trailer o snurra 4 hk. Sista auktionen i Motala innan semesteruppehållet.

Auktionsfirman Leif Landberg & Co, Auktion Onsdag 6 Juli

Nästa auktion på Auktionsfirman Leif Landberg & Co, Onsdag 6 Juli kl.17.00 i Auktionshallen - Mellerud. På auktionen försäljs för bl.a Paul Eklundhs dödsbo, Mellerud:

Nationalmuseum i Stockholm, Pressmeddelande; Konsertfinal med Camerata de Lausanne

Konsertfinal med Camerata de Lausanne

Onsdag 6 juli kl 20
Den världsberömde franske violinisten Pierre Amoyal, klarinettisten Staffan Mårtensson och Camerata de Lausanne spelar musik av Mozart, von Weber, Bloch och Tjajkovskij.

Bålsta Auktionshall, Auktion Torsdag 7 Juli

Nästa auktionTorsdagen den 7/7 kl: 16:00. Visning: Två timmar före auktionen. Typ av auktion: Konstauktion.

Netauktion.se, Auktion av dödsbo Götene Onsdag 6 Juli

Auktion av dödsbo
Götene

Auktion: 2011-07-06

Lagringsort: Götene

Ett dödsbo som auktioneras ut.

Innehåller böcker, skivor och möbler. Det finns en hel del prydnadssaker.

Tomelilla Auktionshall, Auktion Tisdag 5 Juli

Nästa Auktion: Sommarauktion Tisdag 5 Juli kl 18.30, visning från 17.00.