lördag 26 november 2011

Uppsala Auktionskammare, Välkommen på visning i Uppsala

VÄLKOMMEN PÅ VISNING i UPPSALA

VISNING:
26 november - 4 december 2011
AUKTION:
6 - 9 december 2011

Visningen har öppet vardagar kl. 12.00-19.00 och helger kl. 11.00-16.00.
Auktionen innehåller bland annat en byrå
signerad av Georg Haupt 1777, en utsökt målning av Bruno Liljefors från 1888 samt den färgsprakande stockholmsskildringen "Rökar" uförd år 1916 av Isaac Grünewald.

Klassiskt, Modernt, Ryskt och Kinesiskt. Väl mött på visningen!
Se online-katalogen ››

Auktionshuset von Schéele, Kvalitetsauktion Måndag 28 November - Torsdag 1 December

Andy Warhol utrop 280.000 kr säljes på kvalitén.
Inköpt hos Anders Tornberg Gallery. Lund
Med 226 utrop i kategorin Måleri och Grafik har vi glädjen att presentera Sydsveriges största utbud av Måleri och Grafik på kvalitetsauktion.

SISTA VISNINGSDAGEN
sönd. 27 kl 13-15

AUKTION 28 November-1 December med start kl 12 dagligen. Auktionen sker på internet.

ONLINE KATALOG

Auktionshuset Metropol, Veckoauktion Måndag 28 November

Veckoauktion Måndag 28 November 2011.

Varje fredag, lördag, söndag och måndag är det visning på Metropol mellan kl 11.00 - 16.00. Klubb- och e-auktion varje måndag med start kl 16.00.

Auktionshuset Metropol, Tema Orientaliska Mattor Måndag 28 November

Måndag 28 nov

Tema Orientaliska Mattor

Göteborgs Auktionsverk, Kvalitetsauktion Måndag 28 November

kvalitetsauktion KVALITETSAUKTION
hösten 2011
  Nu kan du bläddra i webbkatalogen över de föremål som ropas ut på höstens kvalitetskatalog. Webbkatalogen är en Adobe Flash-fil. Du bläddrar genom att klicka/dra musen över sidhörnet.
Bläddra i katalogen som Flash- dokument här

Ladda ned katalogen som Pdf här
Digital katalog med budgivning här
Ändringslista/ List of amendments
Visning 19-27/11 mån-fre kl 11-18 & lör-sön kl 11-16. Auktion 28/11 kl 11.00.

Nationalmuseum, Nytt från Nationalmuseum: De fyra årstiderna. Säsongsfinal för lördagsvisningar och Ateljé för alla. Fint från Vännerna.

De fyra årstiderna

Höst, vinter eller mittemellan?
Just nu står naturen och velar. Ska det vara höst ett tag till eller kommer vintern snart?
På Nationalmuseum är årstidernas växlingar tydligare. Se ett 100-tal verk av svenska sekelskifteskonstnärer som Hanna Pauli, Gustav Fjæstad, Bruno Liljefors, Anna Boberg, Emma Toll och många fler. Alla med årstidsanknytning.

fredag 25 november 2011

Stockholms Auktionsverk, Nu öppnar visningen av Klassiska!

Julstämning på Klassiska!
Finns det någon som fångat den svenska julen bättre än Carl Larsson? Hans akvarell Brita med julljus är kanske den mest reproducerade svenska julbilden någonsin och den lilla flickan i sin röda klänning och tomteluva talar rakt till oss alla. Nu säljs den på Stockholms Auktionsverk.

Vi är också stolta över att få visa ett verk av den ryske marinmålaren Aivazovsky, det bästa av svenska mästare som D.K. Ehrenstrahl, Alexander Roslin, C.F. Hill, Axel Törneman, Ivan Aguéli, spännande orientalisk keramik, antika möbler, lockande smycken, vackert silver och unika 1600-talstapeter.

Visning
25 november–4 december
mån–sön kl 11–18
OBS! Kvällsöppet till kl 20 onsdag 30 november

Auktion
6 december kl 12
7 december kl 12
8 december kl 10

torsdag 24 november 2011

Moderna Museet, Föredrag om tidiga fotografer i Moderna Museets samling

Guillaume Berggren, Porträtt av ubåtsmaskinisten Anders Vilhelm Jonsson, 1888 © Moderna Museet

Tidiga fotografer i Moderna Museets samling
FÖRELÄSNING 30 NOVEMBER KL. 19

Anna Tellgren, intendent vid Moderna Museet, berättar om de äldsta delarna av museets fotosamling.

Moderna Museets samling av fotografi, från 1840 fram till idag, är en av Europas främsta. Under året har en radikal omhängning av samlingen pågått på Moderna Museet i Stockholm. Under rubriken En annan historia vill museet, med samlingen, teckna konsthistorien ur en ny synvinkel. I utställningens tredje del skrivet i ljus träder fotografins barndom fram, från det ögonblick då fransmannen Louis Jacques Mandé Daguerre utvecklade den fotografiska tekniken daguerrotypen 1839 till och med 1900-talets första hälft. Fotografi från tiden finns ni även i Moderna Museet i Malmös aktuella utställning Scenbyte.

Föredraget arrangeras av Moderna Museets Vänner men är öppet för alla. Föredraget ingår i entréavgiften, fri entré för Moderna Museets Vänner.

Smågårde Auktioner, Veckoauktion Söndag 27 November

Veckoauktion med varor från Gotländska hem. Sönd. 27e kl 11.00. Visning Lö 13.00 - 15.00

onsdag 23 november 2011

Auktionshuset i Solna, Stadsauktion Söndag 27 November

Kommande klubbauktion

Stadsauktion #46 - www.isolna.se

Auktion

Söndag 27 november klockan 13.00

Visning:

Fredag (25/11) klockan 11-17
Lördag (26/11) klockan 11-15
Söndag (27/11) klockan 11-13

Samtliga utrop

(319)

Nya föremål tillkommer daligen till katalogen.

Brolins Auktionskammare, Hälsinglands Kvalitetsauktion Lördag 26 November

Hälsinglands Kvalitetsauktion. Hålles Lördagen den 26/11 kl. 10.30 å Auktionskammaren, Anneforsvägen 8, Bollnäs varvid försäljes bättre lösöre, konst o antikviteter från bla. samlar-hem såsom:

Västerviks Auktionsbyrå, Webauktion Nr:11 Söndag 27 November

Webbauktion Nr:11 startar söndag 27/11
Webauktion Nr:11 start söndag 27/11.

Visning:
Onsdag 30/11 17.00-18.00, Lucernavägen.
Avhämtning:
Webauktioner Nr: 8, 9, 10 och slagauktion
20/11 ring.

Katalog

Skånes Auktionsverk, Höstkvalitén 27 November

Söndag 27 november kl 12
Sunday 27th November at 12noon

Visning:
sön 20 nov 12–16, ons 23 nov 9–17,
tor 24 nov 9–17, fre 25 nov 9–18,
lör 26 nov 10–16, sön 27 nov 10–12
Viewing:
Sun 20th Nov 12noon–4pm, Wed 23rd Nov 9am–5pm,
Thu 24th Nov 9am–5pm, Fri 25th Nov 9am–6pm,
Sat 26th Nov 10am–4pm, Sun 27th Nov 10am–12noon

Välkommen! / Welcome!

Norrbottens Antik, Auktion Söndag 27 November

STOR BRA AUKTION ÅSKOGEN

Söndag 27/11 kl 11.00, visning från kl 10.00. Väg 356-20 km no Boden mot Niemisel.

Auktion över bra dödsbo fr Piteå och Boden

Ake Auktioner, Söndagsauktion Söndag 27 November

Söndagsauktion 27 November på solvägen 37 (gamla skärpehallen) i kroksta.

Bilder för söndagsauktion 27/11 2011

Auktionshuset i Örebro, Stadsauktion Söndag 27 November

Nästa auktion: Stadsauktion Söndag 27/11 kl. 11:00.

Visning: Fredag 25/11 kl. 13:00 - 18:00 Söndag 27/11 kl. 09:30 - 11:00.

Bålsta Auktionshall,Julauktion Lördag 27 November

Lördagen den 27/11 kl: 11:00

Visning:
Fredagen den 25/11 kl. 14:00-17:30,
Lördag den 26/11 kl. 10:00-14:00 och en timme före auktionen

Olsson-Mogge Antikt & Begagnat, Auktion Söndag 27 November

Kommande klubbauktion

olsson-mogge auktion i västervik

Auktion Söndag 27 November Publiserar listan redan nu, men det kommer mer !! Ca 3-400 utrop totalt Överum hem - Nedlagd affär från Västervik med fler

Visning: Lördag 26/11 Kl 10-15:00 ( OBS - det kommer fler utrop 15/11 )

Samtliga utrop (430)

Auktionshuset i Linghem, Auktion Söndag 27 November

AUKTIONSHUSET I LINGHEM

Nästa auktion förrättas söndagen den 27/11 kl. 11.00 - visning fredag 09.00 - 17.00 och söndag från kl.10.00. Varvid bl a tre äldre Östgötahem kommer att klubbas.

Halmstads Auktionskammare, Månadsauktion Söndag 9 Oktober

Kommande klubbauktion

27 November

Auktion: Verkstadsgatan 2, Halmstad söndag 27/11 klockan 10.00

Visning:Torsdag 24/11 och fredag 25/11 klockan 13.00-19.00 samt lördag 26/11 klockan 10.00-14.00. Auktionsdagen öppnar vi klockan 9.00.

Samtliga utrop(713)

Netauktion.se, Nätauktion konkurs och avvecklingsauktioner Söndag 27 November

Nätauktion, Netauktion.se. Konkurs och avvecklingsauktioner med avslut Söndag 27 November.

tisdag 22 november 2011

Helsingborgs Auktionsverk, Specialauktion + Kvalitetsauktion Söndag 27 November

KVALITETSAUKTION 27 NOVEMBER
Höstens stora Kvalitetsauktion finns nu på vår hemsida.
Konditionsrapporter på objekten kan lämnas
först efter att visningen har inletts, lördag 19 november.

Kommande auktion

Söndag 27 november

Specialauktion kl 11.00

Kvalitetsauktion kl 13.00

Visning Kvalitetsauktionen

Lördag-söndag 19-20 nov 11-15
Måndag-torsdag 21-24 nov 11-17
Fredag 25 nov 11-18
Lördag 26 nov 11-17
Söndag 27 nov 9-13

Visning Specialauktionen

Som ovan 19-26 nov
Söndag 27 nov 9-11

KATALOG

Bukowskis; Klassiska i Helsingfors - katalogen nu på nätet

Klassiska i Helsingfors
katalogen nu på nätet
Helene Schjerfbeck “Leende flicka” (Katri 1921)
Verk av Albert Edelfelt, Helene Schjerfbeck, Elin Danielson-Gambogi, Oscar Kleineh m.fl. samt ryska mästare såsom Ivan Aivazovski, Konstantin Makhovsky, I.P. Pokhitonov och Konstantin Korovin. Dessutom praktverk av legendariska mästare som bl. a. Fabergé och bröderna Gratshev.

Visning:
2 - 13 december
Öppet 10 - 18 vardagar, 10 - 16 lördag-söndag
Ingång Stora Robertsgatan 12, Helsingfors
Visningen är även öppen under auktionen

Auktion:
14 - 15 december
Ingång Stora Robertsgatan 14, Astoriasalen, Helsingfors

Bild: Helene Schjerfbeck “Leende flicka” (Katri 1921) Utrop 120 000 - 150 000 €.

Moderna Museet, Ynglingagatan 1 - öppen vernissage!

Cary S. Leibowitz aka Candyass
Fair/Unfair, 1993
© Candyass

Moment - Ynglingagatan 1
STOCKHOLM 26 NOVEMBER - 22 JANUARI

Det icke-kommersiella galleriet Ynglingagatan 1 startade hösten 1993 i en 16 kvadratmeter stor lokal i Stockholm. Drivkraften kom ur en frustration över den etablerade konstscenens stagnation. Snabbt blev galleriet också en av Sveriges viktigaste mötesplatser för samtidskonst.

Kaplans Auktioner, Klassiska Lördag 26 November

Klassiska Lördag 26 November
Smycken/Silver/Ädelstenar KlubbAuktion

Auktionsstart: 2011-11-26 13:00

Visning startar: 2011-11-25 10:00

Klubbas i Stockholm, uthämtning Biblioteksgatan 5

Katalog

Crafoord Auktioner, Höstens kvalitetsauktion Lördag 26 November

FISCHER, PAUL, 1860-1934
Gatumotiv från Köpenhamn.

Höstens kvalitetsauktion

26 november

Välkomna till höstens kvalitetsauktion, som äger rum Lördag 26 november kl.12.

Visning:
Söndag 20/11 kl. 12-16
Onsdag 23/11 kl. 14-19
Torsdag 24/11 kl. 14-19
Fredag 25/11 kl. 14-19
Lördag 26/11 kl. 10-12

SE KATALOG

Ingelmark antik & design, Månadsauktion Lördag 26 November

Tyra Lundgren - Relief. 67x50 cm.
Utrop 18000 kronor.
Säljs på kommande auktion den 26 november kl 14.
AUKTION PÅGÅR!

Pågående auktion innebär att katalogen
är online och du som är kund kan bjuda på
föremål fram till en timme före auktionsstart.

Till pågående auktion >>   Auction on-line! >>

Auktionen avslutas med fysisk budgivning via sal och telefon på Skarphällsgatan 8H i Visby den 26 November kl 14.

Kanonauktioner, Auktion Lördag 26 November

AUKTION Eurostop Arlanda Stad Lördag 26 Nov Kl. 11-18

Visning: Fred 12-18 samt Lörd 09-11

Från sterbhus på Valhallavägen, Kornhamnstorg och Lidingö mfl, klubbas bla följande
antikviteter:

Anders Danielssons Auktioner, Auktion Lördag 26 November

Kommande klubbauktion

Auktionshallen 2011-11-26

Auktion: Auktionshallen Lördag 10.00

Visning: En timma innan auktionen börjar.

Samtliga utrop (343)

FengersforsAuktioner. Föreningen Folkets Hus julauktion Lördag 26 November

Föreningen Folkets Hus julauktion lördagen den 26 november kl 15:00

Lördag den 26november kl 15,00 håller föreningen Fengersfors Folkets Hus traditionsenligt sin julauktion med skänkta varor fina lotterier och paketauktion.

Ängelholms auktioner, Auktion Lördag 26 November

2011-11-26
HÖSTAUKTION

Visning från kl 10.00 samt Fredag innan auktion kl 14.00 - 18.00

Katalogen kommer att visas på nätet senast den 24/11

Välkomna!

Auktionsfirman Leif Landberg & Co, Nätauktioner med avslutningsdag fredag 25 - Söndag 27 November

På auktionerna försäljes för Riksbyggen: Traktorer och park - trädgårdsmaskiner mm.

måndag 21 november 2011

Göteborgs Auktionsverk, Dags för kvalitetsauktion i Göteborg

Visningen pågår inför höstens kvalitetsauktion på Göteborgs Auktionsverk. I katalogen finns ett stort antal intressanta föremål. En exklusiv vinkanna i silver, tillverkad av Indiens mest kände silversmed under kolonialtiden, är en av auktionens höjdpunkter. Ett annat spännande föremål är ett mycket ovanligt kinesiskt fat från 1700-talet med avrinningspip som förbryllar experterna och vars exakta användningsområde fortfarande är okänt.

Ernst Billgrens G-stol i gjutjärn är ett av de mer intressanta föremålen på avdelningen Moderna möbler. Stolen formgavs för en utställning på Göteborgs Konsthall år 1991och den g-formade karmen är märkt "Göteborg". Just den här stolen är ett av de första exemplaren som Billgren tillverkade i sin studio på Konstepidemin i Göteborg.  Vidare är Ron Arads soffa "Rover Chair" ett spännande inslag i katalogen. Möbeln, som tillverkades av One off LTD i London under 1980-talet, har med sitt industriella formspråk och återvunna säten från bilmärket Rover uppnått status som designikon i vissa kretsar. Bland konsthantverket kan nämnas några fina exemplar ur Hans Hedbergs produktion av starkledsfajans från Biot, Frankrike.

Netauktion.se, Nätauktion konkurs och avvecklingsauktioner 23-24 November

Nätauktion, Netauktion.se. Konkurs och avvecklingsauktioner med avslut 23-24 November.

Hallands Auktionsverk, Månadsauktion Torsdag 24 November

Auktion: Tors 24/11 kl 16:00

Månadsauktion, Nässjögatan 6, Halmstad

Visning: Tis 22/11 kl 13-19,Ons 23/11  kl 13-19 och Tors 24/11  kl 13-16

KATALOG

Kaplans Auktioner, Auktion Lilla smycken Torsdag 24 November

Lilla Smycken
Torsdag 24 November
Enklare Smycken/Silver/Ädelstenar

Bennys Alltjänst, Auktion Torsdag 24 November

Lösöresauktion kväll i hallen Kopparberg torsdag 24 nov. kl. 17.00 visning minst 1 tim före

Möbler: Bockbord i furu, 4 furustolar, soffbord, bokhyllor, linneskåp, sideboard/skänk, furuskänk med vitrin, pedistaler, nattygsbord, hallmöbel, skinnfåtölj med fotpall, träpallar, pelarbord, byrå, mediabänk, stegpall, ...

Auktionsfirman Leif Landberg & Co, Auktion Onsdag 23 November

Nästa auktion på Auktionsfirman Leif Landberg & Co, Onsdag 23 November kl.17.00 i Auktionshallen - Mellerud. På auktionen försäljes bl.a. på grund av ändrat boende.

Mälardalens Auktioner, Auktion Onsdag 23 November

Kommande klubbauktion

Lösöresauktion 111123

Auktion: Aukionshallen Järvastaden Onsdag 23/11 Kl. 12.00

Visning: Tisdag 22/11 mellan kl. 15-19. På auktionsdagen(23/11) från klockan 10

Kronofogden, Anbudsförsäljning - Umeå Torsdag 24 November

Kronofogdemyndigheten infordrar senast torsdagen 24 november 2011 kl.16.00 anbud på följande utmätt lös egendom. Bl.a. Fordon,design möbler (Yngve Ekström, Lamino), design lampor (Poul Henningsen, Louis Poulsen).

Kronofogden, Exekutiv auktion - Stockholm Onsdag 23 November

Exekutiv auktion kommer att hållas onsdagen den 23 november 2011, kl.17.00, Bällstabro Värdshus, Esplanaden 3, Sundbyberg. Diverse lösöre.

Kronofogden, Anbudsförsäljning - Örebro Onsdag 23 November

Kronofogdemyndigheten infordrar senast onsdagen den 23 november 2011, anbud på följande utmätt lös egendom. Fordon.

Kronofogden, Anbudsförsäljning - Västerås Onsdag 23 November

KVD Kvarndammen, Denna vecka har vi extra många spännande auktioner t.ex. en Maserati Quattroporte, BMW M5, Audi Q5, BMW 320, Cobra 38 Offshore

Audi Q5 2.0 TFSI

Snygg Audi Q5 i bra skick från 2009. Bilen är utrustad med bland annat automat, fyrhjulsdrift och en stark motor med 211 hk.

söndag 20 november 2011

Kaplans Auktioner, Pantauktion Tisdag 22 November

Pantauktion Tisdag 15 November

Sefina Svensk Pantbelåning AB.

Realtidsauktion. Klubbas online

Auktionsstart: 2011-11-22 13:00

Visning startar: 2011-21-14 10:00

Uthämtning: Biblioteksgatan 5

Katalog

Toveks Auktioner, Konkursnätauktion Tunnplåt Sörby AB, Tisdag 22 November

KONKURSNÄTAUKTION på Tunnplåt Sörby AB med avslut tisdagen den 22 november från kl.10.00

Katalog
Karta och auktionskatalog för utskrift