lördag 2 juni 2012

Världens dyraste Champagne: Den årliga champagneauktionen i Mariehamn

Champagneauktion 8 juni 2012

Foto Daniel Eriksson
På Åland säljs världens äldsta bevarade och ännu drickbara champagne på auktion. Det är fråga om den mest exklusiva champagnen som finns till salu och den kan endast köpas vid den årliga champagneauktionen i Mariehamn. Årets auktion och champagneevent äger rum den 8 juni. Auktionslokal är Alandica kultur- och kongresshus i Mariehamn.

Sommaren 2010 upptäcktes ett gammalt skeppsvrak på åländskt vatten. Vraket, som ligger på cirka 50 meters djup, visade sig innehålla bland annat champagne. Mycket är ännu okänt om fartyget och dess tilltänka slutdestination, men det rör sig om champagne som är tillverkad under 1800-talets första hälft. Champagnen har tillverkats av de välkända champagneproducenterna Veuve Clicquot, Juglar och Heidsieck Monopole. I dag ägs flaskorna av Ålands landskapsregering.

fredag 1 juni 2012

Stockholms auktionsverk, Magnifik visning på Stockholms Auktionsverk

Antika möbler och konsthantverk

Salongsbord, empirestil, Gianni Versaces samling

Årets upplaga av katalogen för Klassiska inleds med en uppdaterad version av de tidigare fyra avdelningarna: Möbler, Speglar, Ljuskronor och Klockor som nu bildar avdelningen Möbler och konsthantverk. Här blandas föremål på ett inspirerande sätt med fokus på ett mer utpräglat inredningstänk.
Auktionens första nummer är ett par högklassiga sengustavianska baljfåtöljer av den flitigt anlitade sengustavianska stolmakaren Ephraim Ståhl, modellen och det högkvalitativa utförandet har uppenbara släktskap med baljfåtöljer beställda av hertig Karl till Rosersbergs slott (nr 1001, 60-80.000 kr).
Modeikonen Gianni Versace klassicerande inredningsstil har starka band till mytologiska motiv, nr 1002, är ett utsökt salongsbord i Jacob Frères art, som ingått i Versaces samlingar på Villa Fontanelle i Italien (50-60.000 kr).

Karlstad - Hammarö Auktionsverk; Auktion Torsdag 7 Juni

Nästa auktion Polisgods på Karlstad - Hammarö Auktionsverk

Auktion: Första avslut 7 juni 19.00

Visning: Måndag 4/6 13.00-18.00, Tisdag 5/6 13.00-16.30 samt Torsdag 7/6 13.00 - 16.30

Båtar, cyklar, stor mängd guldsmycken (många nya) m.m.

Netauktion.se; Nätauktioner Torsdag 7 Juni

Konkurs- och avvecklingsauktioner med avslut Torsdag 7 Juni

Netauktion.se säljer via nätauktion egendom för företag, konkursförvaltare, dödsbon, leasingbolag, mm. Här erbjuds möjligheten att på auktion köpa allehanda produkter, från kläder, maskiner, verktyg, fordon (bilauktioner) och möbler till kompletta verksamheter.

Brolins Auktionskammare; Auktion Torsdag 7 Juni

Nästa auktion Torsdagskvälls-Auktion 7/6

Auktion: Auktionskammaren, Anneforsvägen 8, Bollnäs kl.16.30

Falks auktioner; Auktion Torsdag 7 Juni

Nästa auktion Torsdag 7 Juni

Auktioner: Torsdagar kl. 17:00

Visning: Från kl. 14:00

Växjö Auktionskammare; Auktion Torsdag 7 Juni

Nästa auktion Torsdag 7 Juni

Auktion: kl.14.00

Visning: Onsdag 6 Juni 16.00 –18.30 och auktionsdagen 12.00 –14.00

Kaplans auktioner; Memorabilia Torsdag 7 Juni

Memorabilia Torsdag 7 Juni

Böcker/Broschyrer/Samlarföremål

Auktionsstart: 2012-06-07 13:00

Visning startar: 2012-06-06 10:00

PS.NU; Konkurs- och avvecklingsauktioner Torsdag 7 Juni

Nästa nätauktion avslutas Torsdag 7 Juni

Auktioner varje Torsdag, Onlineauktion konkurser, avvecklingar och industriauktioner.

Netauktion.se; Nätauktioner 5 - 6 Juni

Konkurs- och avvecklingsauktioner med avslut Tisdag 5 och Onsdag 6 Juni

Bukowskis auktioner; Klassiska: Imorgon öppnar visningen

Stockholms auktionsverk, Nu öppnar den klassiska visningen!

Nr 1736. Anders Zorn, Sol i skogen. Olja på duk, 120 x 90 cm

Välkommen på visning!

Sol i skogen av Anders Zorn är en av de absoluta höjdpunkterna på vårens klassiska visning. Här är naturens prunkande grönska det dominerande inslaget, en kulla med intensivt rött förkläde och hårband utgör målningens färgaccent. Målningen utgör prov på Zorns mästerliga färgbehandling. Se hur skickligt han skapar liv och rörelse med ett fascinerande ljusspel!

I år är det 150 år sedan Helene Schjerfbeck, den banbrytande finlandssvenska konstnären, föddes och på visningen finns ett av hennes sällsynta mästerverk, Framför spegeln. Helene Schjerfbeck är en av våra viktigaste konstnärer från tidigt 1900-tal.

Den klassiska visningen innehåller vackra och unika antikviteter, många med spännande kunglig proveniens, högklassig konst från fem sekel, föremål från Orienten och Kina, silver och smycken.

Bakåt:Framåt; Sommarloppisen på Trädgården - premiär imorgon

Bakåt:Framåt och Trädgården i samarbete presenterar Sommarloppisen på Trädgården – varje lördag hela sommaren from juni.

PREMIÄR IMORGON - VI HAR TAK (BRO).

Oavsett väder kör vi varje lördag hela sommaren.
Skanstullsbron skyddar mot regn.

LOPPIS - MUSIK - MAT - BAR
FRI ENTRÉ

Ängelholms auktioner; Stadsauktion Onsdag 6 Juni

Nästa auktion Stadsauktion Onsdagen 06/06

Auktion: Ängelholms auktioner kl.18.00

Visning: från kl 17.00 samt måndag kl 14.00 till 18.00

GP-Auktioner; Auktion Onsdag 6 Juni

Nästa auktion lösöresauktion Onsdagen den 6/6

Auktion: Hällan Gesäter kl.11.00

Auktionshuset Motala; Auktion Onsdag 6 Juni

Nästa auktion Nationaldagen den 6 Juni

Auktion: kl.11.00

Visning: Tisdag 5 Juni 14.00-18.00. Samt 2 timmar innan auktionen..

Nylanders auktioner; Auktion Onsdag 6 Juni

Auktion i Hillareds Auktionshus Onsdag 6/6

Auktion: kl.18.00

Visning: från kl. 16.00

Vi låter försälja dödsbo från Borås samt hem från Ulricehamn, totalt ca 400 utrop, däribland:

Benny's alltjänst; Auktion Onsdag 6 Juni

Nästa auktion Bygde/lösöresauktion Hammarbacken Guldsmedshyttan
Onsdag 6 jun

Auktion: I samarbete med Hammarbackens Bygdeförening kl. 11.00

Visning: minst 1 timme före

torsdag 31 maj 2012

Fotografiska Museet; Ny utställning!

© Albert Watson

Open Portfolio Night på Fotografiska

Stockholm Photography Week är igång. Deltagare i workshops med Albert Watson, Anders Petersen och Sarah Moon samsas med människor från hela världen som kommit till oss för att visa sina portfolios för branschens bästa. Den 1 juni mellan 18.30 - 21.00 är alla välkomna för att se de deltagande fotografernas verk. Kanske hittar du en ny favoritfotograf som du kan köpa ett verk av till pangpris, eller så minglar du bara runt och njuter av sällskapet och musiken som spelas!

Röhsska Museet; Sommaren på Röhsska juni - juli 2012

HBTQ-festivalen invigdes 30.5 med ett unikt paviljongbygge på Röhsskas innergård, utfört av Chalmers Arkitektur

Byggd av precisionsskuret stål, valsad till runda former och sammanfogad på plats blir denna paviljong en spännande mötesplats, ritad och uppförd av 33 masterstudenter på Chalmers Arkitektur. Paviljongen kommer att finnas kvar t o m  19.8 ...

Prins Eugens Waldemarsudde; Vernissage Lilli och Prinsen, konsert och trädgårdsvisningar

Lilli och Prinsen -
100 år av hemslöjd och textil konst

I år är det 100 år sedan Svenska Hemslöjds-föreningarnas Riksförbund bildades. Detta firar vi med att arrangera en utställning som lyfter fram hemslöjdsrörelsens portalfigur Lilli Zickerman.

Utställningen visar hur hemslöjdsrörelsens tankegångar från sekelskiftet 1900 har förvaltats och vidareutvecklats fram till idag.

Utställningen visas 6 juni – 16 september 2012

Trädgårdsvisningar

Prins Eugen hade ett stort intresse för blommor vilket avspeglas än idag i de rika blomster-arrangemangen i museet och ute i trädgården.

För att förse Waldemarsudde med blommor lät prins Eugen anlägga ett trädgårdsmästeri. Här odlas fortfarande lökväxter och plantor för utplantering.

Under sommaren (fr.o.m. 7 juni – 30 augusti) erbjuder vi visningar av trädgården på torsdagar
kl. 12.30. Visningarna ingår i entréavgiften.