De första numren av “Avengers” och “X-men” såldes på en auktion i torsdags för rekordsummor.

De senaste åren har intresset för serietidningar från serietidningsförlaget Marvels så kallade “silverålder” (sent 1950-tal till tidigt 1970-tal) ökat markant, enligt Hollywood reporter.

Första numret av “X-men” från 1963, endast en av två existerande kopior i finast skick, gick för cirka 3,4 miljoner kronor. Endast första numret av “Spider-man” är mer värd av Marvels “silver age”-tidningar. Första numret av Avengers såldes för cirka 1,9 miljoner kronor.

I november såldes ett exemplar av “Action comics” för mer än 14 miljoner kronor.